Metalli- ja konepajateollisuuden media

Yaskawa tuo markkinoille uuden yhteistyörobotin

Maailman suurimpiin teollisuusrobottien valmistajiin kuuluva YASKAWA tuo Suomen markkinoille ihmisen kanssa työskentelevän yhteistyörobotin, MOTOMAN HC10:n. Kuusiakselinen robotti voidaan asentaa lattialle, seinään ja kattoon.

HC10 on suunniteltu työskentelemään yhdessä ihmisen kanssa ja erityisesti suojaustoimenpiteiden tarve on pyritty minimoimaan. Robotin ulottuma on 1,2 metriä ja käsittelykyky 10 kg.

Työpaikoilla käyttäjien turvallisuuden varmistaa teknologia, joka pysäyttää robotin välittömästi sen koskettaessa estettä. MOTOMAN HC10 voi työskennellä jopa kokonaan ilman suojaverkkoja ja muita turvalaitteita, mikä säästää tilaa ja kustannuksia.

Robotti voidaan myös kätevästi siirtää työpisteestä toiseen.

Helppo käytettävyys etusijalla
Käsiohjauksella tapahtuva EasyTeach-ohjelmointi yksinkertaistaa HC10:n käyttöönottoa.

Turvaominaisuuksiensa ansiosta HC10 sopii mitä moninaisimpiin yhteistyösovelluksiin. Helppokäyttöisyys on ollut tärkeimpiä tavoitteita HC10:n suunnittelussa.

Robotti pystyy toimimaan myös täysin itsenäisenä teollisuusrobottina. Tämä mahdollistaa nopeammat liikkeet, kun ihminen on kauempana robotista.

Yhteistyörobottien ”ostajan oppaassa”, Robotiqin viimeisimmässä Cobots Ebook -julkaisussa, arvioidaan HC10:n ominaisuuksia:

”Ohjelmien käyttöliittymään on panostettu. Robotti on todella käyttäjäystävällinen. Useimmat työkalut ja tarraimet voidaan kytkeä robotin onttoon rakenteeseen, jolloin robottivarren ulkopuolisilta kaapeleilta vältytään.”

Robotiqin loppuarvio: ”Olemme odottaneet Yaskawalta täysveristä yhteistyörobottia, emmekä ole pettyneet tähän.”

Ensiesittelyt maaliskuussa
HC10 esitellään Suomessa ensimmäistä kertaa European Robotics Forumissa 13.-15. maaliskuuta Tampere-talolla. Seuraavalla viikolla jatketaan 20.-22. maaliskuuta Konepaja + Nordic Welding Expossa Tampereen messu- ja urheilukeskuksessa.

”Olemme innoissamme saadessamme tämän uutuuden myyntiin Suomeen. HC10 on todellinen teollisuusluokan yhteistyörobotti, joka on alusta lähtien suunniteltu toimimaan yhdessä ihmisen kanssa”, kertoo YASKAWA Finland Oy:n toimitusjohtaja Nina Lehtinen silmin nähden innostuneena.

Yaskawan HC10:n tunnistinteknologia tekee siitä täydellisen uuden työkaverin.

Robotin toimintaprosessin yksinkertaistaminen eri tilanteissa on avaintekijä ihmisen ja robotin välisessä yhteistyössä.”

”HC10:lle opetetaan helposti tarvittavat liikeradat ja pisteet liikuttamalla robottia kädellä. Ohjelmointi on nopeaa ja tehokasta. HC10 voidaan haluttaessa ohjelmoida myös opetusyksikön avulla.”

Yaskawa tekee yhteistyötä useiden työkaluvalmistajien kanssa.

”Tämä varmistaa sen, että HC10-käyttäjille on tarjolla laaja valikoima erilaisia komponentteja, työkaluja ja tarraimia. Oikein paljon tervetuloa kaikki maaliskuun tapahtumiin tutustumaan tähän uutuuteen ja meihin”, Nina Lehtinen kutsuu.

Lisätietoja: www.yaskawa.fi

Jaa tämä artikkeli: 

Automaatio

Heidenhain TNC7: CNC-ohjauksen tulevaisuus

EMO 2021 ‑tapahtumassa HEIDENHAIN aloitti uuden TNC7-ohjauksen myötä uuden luvun koneistuksessa. Tämä ohjaus tukee käyttäjää suunnittelusta valmiiseen kappaleeseen, yksittäiskappaleista sarjatuotantoon ja

IoT vauhdittaa prosesseja

Kilpailu kovenee, laatuvaatimukset kiristyvät ja toimitusajat lyhenevät. Esineiden internet kuitenkin auttaa tekemään työt fiksummin. Ferrometal on ollut ensimmäisenä tuomassa teollisuusalalle uusia

Jauhemaalauksen suosio kasvaa pintakäsittelyssä

Metalliteollisuuden tuotteita pintakäsitellään maalaamalla kahdesta eri syystä: korroosiosuojan saamiseksi ja esteettisistä syistä. Menetelminä käytetään perinteistä märkämaalausta sekä jauhemaalausta. ”Märkämaalauksen osuus on

Hitsauksessa tarvitaan standardeja

Hitsausstandardit ovat laajin metalli- ja rakennusteollisuuden standardien osa-alue. Ne ovat horisontaalisia eli niitä voi soveltaa tuotteesta riippumatta. Tuotteiden laatua ei aina

Sertifioinnit avuksi valmistukseen ja markkinointiin

Sertifiointipalveluilla varmistetaan, että yrityksen tuotteet ovat määräysten mukaisia ja turvallisia. Myös erilaisten prosessien laatu voidaan osoittaa sertifioinneilla. Esimerkiksi metallialan valmistajilla saattaa

NDT-tarkastuksilla varmistetaan turvallisuus ja laatu

NDT-tarkastuksilla varmistetaan tuotantolaitoksen laitteistojen ja LVI-tekniikan toimivuus ja turvallisuus sekä valmistavan teollisuuden lopputuotteiden laadukkuus. Digitaaliset menetelmät ja dronekuvausmenetelmät nopeuttavat tarkastusta. Uusien

Robotisaatio on mahdollisuus PK-yrityksillekin

Automaatio, robotiikka ja konenäkö ovat voimakkaasti kasvavia kehitysalueita, jotka tarjoavat paljon mahdollisuuksia tuotantotehokkuuden kasvattamiseen sekä työn kuormittavuuden vähentämiseen. Metallialan pkyrityksissä muutos

Digitrukki tuli jäädäkseen

Digitaalisuus kirittää trukkien tuottavuutta ja turvallisuutta – työmukavuuttakaan unohtamatta Logistiikka konepajoilla kehittyy edelleen, kun mm. erilaiset IoT- ja tekoälysovellukset tekevät läpimurtoaan.

Uuden ajan alipainetekniikkaa

Konepajojen ja muun teollisuuden automatisoiduilla tuotantolinjoilla kannattaa nykyisin käyttää älykkäitä alipainekomponentteja. Silloin järjestelmän kuntoa voidaan seurata jatkuvasti, joten mahdolliset huoltotarpeet tunnistetaan