Metalli- ja konepajateollisuuden media

Toimitusvarmuutta konepajateollisuuteen

Konepajoille hankitaan yhä monipuolisempia erikoistyökaluja. Toisaalta konepajatoiminnassa tulee monesti vastaan yllättäviä ja nopeita ruuhkatilanteita, joissa tarvitaan koneistus- ja alihankintapalveluja. Toimitusvarmuus ja työn laatu ovat tärkeitä kriteerejä kaikissa olosuhteissa.

Kotimainen Mehi Oy on valmistanut työkaluja konepajateollisuudelle vuodesta 1973. Yhtiön tehtaalla Suomussalmella on suunnittelu- ja valmistustöissä 18 alan ammattilaista.

Yritys valmistaa kaikki Mehi Tools -työkalut itse. Vakiotuotteina tehtaalta toimitetaan esimerkiksi avarrus- ja jyrsintyökaluja, mutta useimmiten työkalut ’räätälöidään’ asiakkaan käyttötarpeisiin soveltuviksi.

”Päätuotteitamme ovat vaihtopalalliset lastuavat erikoistyökalut. Niiden lisäksi toimitamme konepajoille kiinnittimiä sekä vakiotyökalujamme ja myös ei-lastuavia erikoistyökaluja”, kertoo Mehi Oy:n toimitusjohtaja Jarkko Lasanen.

”Rekrytoimme juuri uuden myyntipäällikön. Pyrimme tehostamaan myyntiämme ja olemaan yhä enemmän läsnä asiakkaidemme luona.”

Alihankintapalvelua nopealla aikataululla

Lisäksi yhtiö tarjoaa konepajateollisuudelle alihankintakoneistusta.

”Kilpailuvalttejamme ovat hyvä tarkkuus ja nopeat toimitusajat”, Lasanen kehuu työntekijöitään. Hänen mukaansa koneistuspalvelujen kysyntä kasvaa koko ajan. Niiden osuus Mehi Oy:n liiketoiminnasta on muodostunut jo merkittäväksi.

”Usein ruuhkatilanteet voivat tulla konepajoille yllätyksenä, ja silloin alihankintaa koneistuksessa tarvitaan pikaisesti. Voimme valmistaa pieniä sarjoja nopeasti ja varmasti. Laadunvarmistus on osa toimintaamme, ja asiakkaamme ovat kokeneet palvelumme toimivaksi ja luotettavaksi.”

”Pystymme tuottamaan monentyyppisiä ja monimuotoisia kappaleita. Käytössämme on myös oma karkaisimo, joka nopeuttaa toimitusaikatauluja.”

Karkaisimossa on koneita hiiletyskarkaisua, mustausta ja hiekkapuhallusta varten. ”Oleellista on, että toimitusvarmuuteen ja aikataulujen pitävyyteen voidaan luottaa – sekä kaikissa erikoistilanteissa että normaaleissa arkirutiineissa”, Lasanen tähdentää.

Lisätietoja: www.mehi.fi

Teksti: Ari Mononen

Jaa tämä artikkeli: 

Koneistus

Pintakäsittelyalalle helppokäyttöinen verkkokauppa

Pintakäsittelyalan asiantuntijaorganisaatio Spraytec on avannut verkkokaupan sivuilleen. Verkkokauppa sisältää suuren osan Spraytecin tuotevalikoimasta. ”Uusi verkkokauppamme on oikeastaan ensimmäinen kunnollinen verkkokauppa pintakäsittelyalalla.

Työstökoneiden toimintaa seurataan ja tehostetaan

Nykypäivän työstökoneet ovat kehittyneet erittäin monipuolisiksi teknologiakeskuksiksi, joiden käytettävyys kehittyy koko ajan. Samaan aikaan konepajat vaativat koneilta laatua ja suorituskykyä. Tulevaisuudessa

Kappalekustannukset alas oikeilla työkaluilla

Lastuavien työkalujen markkinoilla on ilahduttavaa kehitystä: esimerkiksi uudet laadut, hiontamenetelmät ja pintakäsittelyt tekevät työkaluista entistä tehokkaampia ja pitkäikäisempiä. Samalla uusien mallien

Pientarvikelogistiikka läpinäkyväksi

Kansainvälisesti toimiva, täyden palvelun pientarvikelogistiikkaan erikoistunut Bufab-konserni on kehittänyt teollisuuden pientarvikkeiden hallintaan uuden EasyTrack -sovelluksen, jonka avulla sopimusasiakas voi tarkastella hyllytyspalvelun

Mukautuvaa tehokkuutta hiontaan

3M:n uusien Scotch-Brite XT Pro ja XC Pro Extra Cut -puhdistuslaikkojen verkkomateriaali on uudistettu entistä mukautuvammaksi ja laikan tukkeutumista vähentäväksi. Laikasta

Laser on ylivoimainen piensarjoissa

”Meidän vahvuutemme on räätälöityjen sähkökoneiden tuotannossa. Uniikeissa generaattoreissa ja moottoreissa ja pienissä sarjoissa”, toteaa Niinimäki RDPS:n toimitusjohtaja Arto Sepänmaa. Niinimäki RDPS

Tuotannon tukitoimet kuntoon

Iscar on maailman johtavia lastuavien työkalujen valmistajia, mutta tarjoaa asiakkailleen myös muita ratkaisuja tuotannon kehittämiseksi. Iscarin avulla konepaja pystyy pienentämään tuotantoon

Yksi pidin, monta sovellusta

Syyskuun alussa Seco toi tuotevalikoimaansa uudet vaihdettavat täyskovametalliset jyrsinpäät ja niihin sopivan pidinvalikoiman. Seco X-Head jyrsinjärjestelmä soveltuu erinomaisesti piensarjatuotantoon, jossa tarvitaan

Uusi timantti ohutlevytuotantoon

Oletteko miettineet, miten valmistaa tuotteitanne tehokkaammin ja taloudellisemmin? ”Suuri osa kaikista valmistettavista levykappaleista on suorakulmaisia. Taloudellisin tapa niiden valmistamiseen on lävistys-kulmaleikkuuyhdistelmä.

Sähköinen työstökiinnitys

OK-VISE Oy lanseeraa uuden sähköisen kiinnittimen toukokuussa. Kyseessä on modulaarinen tuoteperhe, joka ensi vaiheessa, on helpointa yhdistää yleiskäyttöiseen Multi-Rail tuoteperheeseen. Tuotteen

Yhteistyö on voimaa

Konepajojen ja työkalutoimittajien tiivis tiimipeli tehostaa tuotantoa Työstöterien ja muiden työkalujen myyjällä sekä niitä käyttävällä konepajayrityksellä on usein hyvä ja luottamuksellinen

LUE UUSI NÄKÖISLEHTI

Prometalli 1/2026

Tilaa uutiskirje

Tilaa ilmainen uutiskirje,
jota alan asiantuntijat lukevat.

    Tilaa
    uutiskirje

    Tilaa ilmainen uutiskirje,
    jota alan asiantuntijat lukevat.