Metalli- ja konepajateollisuuden media

Titaanien ja erikoisseosten toimittajalle uudet ja laajemmat toimitilat

Titaanien ja erikoisseoksien maailmanlaajuinen varastonpitäjä ja toimittaja Titanium Gateway on toiminut Suomessa helmikuusta 2020 lähtien. Asiakastarpeista ja niiden täyttämisestä ponnistava yritys on kasvanut kovien kasvutavoitteidensa mukaisesti ja on nyt muuttanut uusiin laajempiin toimitiloihin Tukholmassa.

”Muuttomme syynä oli lisätilojen tarve. Vuosien saatossa olemme kasvaneet ja vanhat tilamme eivät enää riittäneet”, Titanium Gateway Suomen ja Baltian myyntipäällikkö Riku Aaltonen kertoo.

Titanium Gateway

Varastotila kolminkertaistui

Uudet tilat mahdollistavat levyvaraston kasvattamisen. Samalla trukki- ja nostokalustoa kasvatetaan vähän isommaksi. Henkilöstöäkin on lisätty ja tuotevalikoima laajenee.

”Aikaisemmin meillä on ollut levyjä 40 mm vahvuuteen asti, mutta nyt ne kasvatetaan 70 mm asti, ja samalla mukaan on otettu uutena Grade 5 -laatu.”

”Kuuntelemme asiakkaitamme tarkasti ja jatkuvasti mietimme, mitä uusia tuotteita varastoon pitäisi ottaa. Asiakaskumppanuus ja ketterä asiakaspalvelu ovat lähtökohtia, kun räätälöimme palvelujamme”, Aaltonen sanoo.

Titanium Gateway

Kolme palvelumuotoa

Titanium Gatewayllä on tarjolla kolme palvelumuotoa, joista tärkein on Varastomateriaali & Palvelukeskus. Yrityksen Ruotsin varastot ovat Pohjois-Euroopan suurimpia alan keskuksia, joista tuotteita toimitetaan tilaajapohjalta. Varastosta löytyvät kaikki keskeiset laadut tanko- ja levytuotteina, ja ne myös sahataan tai leikataan haluttaessa asiakkaan toivomaan mittaan. Palvelulupaus toimituksille on 24 tuntia.

”Toinen palvelumuotomme on hankinta- ja välityspalvelut muun muassa erikoisseosten alueella, eli etsimme sopimuksesta asiakkaillemme maailmalta heidän tarvitsemiaan alan tuotteita.”

Kolmas ja kasvava palvelu on sopimusvarastopalvelu.

”Pidämme varastossamme asiakkaidemme tarvitsemia kriittisiä materiaaleja nopeana kotiinkutsupalveluna”, Aaltonen kertoo.

Lisätietoja: titanium-gateway.fi

Teksti: Jari Peltoranta

Jaa tämä artikkeli: 

Materiaalit

Kojalla puhdas ilma on osa työturvallisuutta

Koja Oy kehittää ja valmistaa korkealaatuisia ja energiatehokkaita ilmankäsittelyratkaisuja sekä puhaltimia raskaan teollisuuden tarpeisiin. Tampereen toimipisteellä valmistetaan prosessipuhaltimia, energia-, metsä-, metalli-,

Sisäilmaongelmat tavallisia metalliyrityksissä

Metalliyritysten sisäilmaongelmat ovat hämmästyttävän tavallisia, jopa suuremmissakin yrityksissä. Monesti ei ymmärretä sisäilman merkitystä työntekijöiden terveydelle ja työteholle sekä työviihtyvyydelle. Sisäilma on

Huollot: kuluerästä investoinniksi

Koneiden suojausten ennakoivalla huollolla Maxjas Oy on onnistunut luomaan asiakkailleen säästöjä huoltokustannuksiin sekä välttämään tuotanto-omaisuuden turhia seisonta-aikoja. Kun puhutaan huolloista teollisuuden

Koneinvestointipäätös lähtee tarpeesta

Koneinvestoinnit ovat välttämättömiä kustannuskilpailukyvyn kannalta. Uusilla tuotantolaitteilla tuotanto tehostuu, läpäisyaika lyhenee ja tuotteiden laatu paranee. Investoinnin rahoittamisessa voi tukeutua oman pääoman

Investoi tai kuole?

Talouden synkät pilvet saavat konepajat mietteliäiksi, mutta tarpeellisten investointien lykkääminen hamaan tulevaisuuteen ei ole riskivapaata sekään Ensin niitä hyviä uutisia: teknologiateollisuudessa

Hitsauksen trendit

Suomessa on huippukonepajoja, joissa pidetään huolta hitsauskalustosta kaikilla tasoilla ja laitteistojen investointiohjelmat on määritelty aikataulullisesti. Meiltä löytyy myös yritysten toinen ääripää,

Uusia koneita tuotantolinjoille

Monilla konepajoilla suunnitellaan koneiden uusimista tai vähintään olemassa olevien laitteiden modernisointia. Investointeja on hyvä suunnitella pitkäksi aikaa eteenpäin – jo siksikin,