Metalli- ja konepajateollisuuden media

Suomalaisen perheyhtiön juhlavuosi: Työkaluteräksiä 90 vuotta ja karkaisua 40 vuotta

Vuonna 1932 perustettu Stén & Co tarjoaa asiakkailleen ammattitaitoista palvelua, joka kattaa kaiken erikoisteräksiin liittyvän, materiaalinvalinnasta lämpökäsittelyyn ja valmiiseen työkaluun tai komponenttiin saakka.

DI Artur Stén perusti Stén & Co Oy Ab:n vuonna 1932 itävaltalaisen Böhlerin jaloterästehtaan edustuksen varaan. Pienestä yhtiöstä on kasvanut 90 vuodessa konserni, jonka liikevaihto on yli 50 miljoonaa euroa. Yhtiöllä on lähes 100 työntekijää ja toimintaa viidessä toimipaikassa. Moni asia on kuitenkin yhtiössä samoin kuin 90 vuotta sitten. Yhtiö on edelleen suomalainen perheyhtiö ja Böhlerin vanhin edustusto maailmalla. Tytäryhtiö Kimet Oy tarjoaa ruostumattomat teräkset suoraan varastosta.

kuva

Stén & Co Oy Ab on terästoimittaja, jonka toimitusvalikoimasta löytyvät työkaluteräkset, Toolox-tuotteet, nuorrutusteräkset, rakenneteräkset, hiiletysteräkset, ruostumattomat- ja tulenkestävät teräkset, nikkeliseokset, titaanit sekä putket. Meiltä saat myös vapaa- ja muototakeet, valssatut renkaat sekä erikoisprofiilit. Sahaamme tai vesileikkaamme materiaalit Nurmijärven teräspalvelukeskuksessa asiakkaan haluamiin mittoihin. Palvelemme asiakkaita myös varastoimalla pitkän toimitusajan tuotteita. Asiakas saa kotiinkutsumalla tuotteet nopeasti ja välttää pitkän toimitusajan tuomat riskit.

kuva

Varastostamme löydät muun muassa pulverimetallurgisesti valmistetut premiumlaadut:kylmätyöteräkset Böhler K890, K490, K390, pikateräs S690 sekä maragingteräs Böhler W720. Nettisivuiltamme löydät Toolox ja kylmätyöteräs Böhler K110 valmispalat.Nämä ovat saatavilla nopealla ja kilpailukyisellä hinnalla. Muistakin teräslaadusta löytyy valmispaloja, niitä kannattaa kysyä myynnistämme.

kuva

Jyväskylän kupeessa Muuramessa sijaitseva karkaisimomme on erikoistunut vaativaan työkalukarkaisuun, nitraukseen ja hiiletyskarkaisuun. Karkaisimon perustamisesta on tänä vuonna kulunut 40 vuotta. Aikanaan avajaisia vietettiin 27.8.1982, samalla juhlien koko yhtiön 50-vuotista taivalta. Nyt karkaisimo viettää 40-vuotisjuhlia yhdessä henkilöstön ja asiakkaiden kanssa.

Karkaisimossa on juuri valmistunut peruskorjaus- ja laajennusprojekti, jonka avulla pystymme palvelemaan asiakkaita entistä paremmin. Energiatehokkuuteen panostettiin merkittävästi, nyt osa karkaisuun käytetystä lämpöenergiasta saadaan talteen. Rakensimme lisää tilaa saapuville ja lähteville komponenteille, mikä tehostaa toimintaa. Laadunvalvontalaboratorio sai kokonaan uudet, isommat ja modernit tilat. Perinteisessä suojakaasukarkaisussa muutimme koko osaston layoutin palvelemaan turvallisempaa ja tehokkaampaa lämpökäsittelyä. Samalla investoimme uuteen panosten kuljetusvaunuun.

Olemme mielellämme mukana jo tuotteen suunnitteluvaiheessa, lämpökäsittelyyn perehtyneet asiantuntijamme antavat mielellään teknistä neuvontaa lämpökäsittelyteknisiin kysymyksiin liittyen. Usein paras lopputulos saavutetaan suunnittelijan, teräsmyynnin, konepajan ja lämpökäsittelijän kokoontuessa yhteen jo tuotteen suunnittelun alkuvaiheessa. Lähtötilanteessa ensimmäinen valintatilanne tulee käytettävän materiaalin kohdalla. Lisäksi tärkeitä seikkoja ovat oikea työjärjestys, työvarat, oikea työkovuus tai esimerkiksi hiiletyssyvyys sekä mahdolliset pinnoitukset. Lämpökäsittelyn jälkeen tehtävät työvaiheet kiinnostavat myös lämpökäsittelijää, koska niillä voi olla vaikutusta käytettäviin lämpökäsittelyparametreihin.

Jaa tämä artikkeli: 

Materiaalit

Vaikeita aikoja alumiinialalle

Alumiinin arvoketjun toimijat vaativat EU:lta ja Yhdysvalloilta romumetallin vientirajoituksia – taustalla huoli primäärimetallin saatavuudesta ja korkeista hinnoista. Vuosi päättyy Euroopan metallinkierrättäjien

Uusi suunta sularaudalle

Tullien käyttöönotto uhkaa valimoiden kannattavuutta niissä tuotannoissa, joissa harkkorautaa käytetään sulan raudan kemian säätämiseen – mutta parempi ymmärrys sularaudan hapettumisesta näyttää

Tehokas digitalisaatio muottihiekan valmistuksessa

”Älykäs” hiekanhallintateknologia mallintaa päivittäiset valutilaukset ja laskee uudet hiekka- ja lisäaine­tarpeet. Kaksi vuotta sitten Eirich Group esitteli kameratekniikkaan perustuvan järjestelmän piidioksidirakeiden

Kuinka metalli- ja konepajateollisuus uudistuvat?

Teollisuuden uudistumistarpeen taustalla ovat monet tekijät poliittisista linjauksista kansainvälisten markkinoiden murrokseen ja yritysten välisen kilpailun lisääntymiseen, uusimman tuotantoteknologian hyödyntämistä unohtamatta. Suomessa

Kojalla puhdas ilma on osa työturvallisuutta

Koja Oy kehittää ja valmistaa korkealaatuisia ja energiatehokkaita ilmankäsittelyratkaisuja sekä puhaltimia raskaan teollisuuden tarpeisiin. Tampereen toimipisteellä valmistetaan prosessipuhaltimia, energia-, metsä-, metalli-,

Sisäilmaongelmat tavallisia metalliyrityksissä

Metalliyritysten sisäilmaongelmat ovat hämmästyttävän tavallisia, jopa suuremmissakin yrityksissä. Monesti ei ymmärretä sisäilman merkitystä työntekijöiden terveydelle ja työteholle sekä työviihtyvyydelle. Sisäilma on

Huollot: kuluerästä investoinniksi

Koneiden suojausten ennakoivalla huollolla Maxjas Oy on onnistunut luomaan asiakkailleen säästöjä huoltokustannuksiin sekä välttämään tuotanto-omaisuuden turhia seisonta-aikoja. Kun puhutaan huolloista teollisuuden