Metalli- ja konepajateollisuuden media

Prima Powerin Giga Laser Next palkittiin Blechexpo-messuilla

Giga Laser Next mullistaa 3D-laserleikkauksen neljällä synkronoidulla leikkuupäällään, jotka työstävät samaa kappaletta yhtä aikaa.

Stuttgart, Saksa 21.10.2025 – Prima Powerin uusi Giga Laser Next -3D-laserleikkauskone on voittanut Blechexpo-messuilla Best Award 2025 -palkinnon ohutlevyn, putkien ja profiilien työstön kategoriassa. Palkinnon myönsivät tapahtuman järjestäjät sekä mediakumppanit MaschinenMarkt ja Blechnet tunnustuksena erinomaisista ohutlevyntyöstöinnovaatioista.

Prima Powerin puolesta palkinnon ottivat vastaan markkinointijohtaja ja robotiikkayksikön päällikkö Enrico Garino, Prima Power GmbH:n toimitusjohtaja Johannes Pfluger ja 3D‑laserkoneiden tuotepäällikkö Emanuele Musso.

Giga Laser Next ja vastakkaisilla puolilla olevat syöttö- ja purkuasemat.

Voittava kone: Giga Laser Next

Giga Laser Next on mullistava, neljällä leikkuupäällä varustettu 3D‑laserleikkausjärjestelmä, joka on suunniteltu autoteollisuuden automaattiseen ja integroituun massatuotantoon.

Koneen pääominaisuuksiin kuuluu:

  • Neljä synkronoitua leikkuupäätä, jotka työstävät samaa kappaletta yhtä aikaa
  • 280 % korkeampi tuottavuus neliömetriä kohti
  • Keskimäärin 75 % pienempi käytettävien leikkausasemien määrä ja tuotannon muutoksiin tarvittava aika
  • Integroituu täydellisesti tuotantolinjaan ja mahdollistaa täysin miehittämättömän automaation sekä ”yhden kappaleen virtauksen”

Lyhyesti sanottuna Giga Laser Next määrittelee tehokkaan tilan- ja ajankäytön uudelleen yhdistämällä suuren tuottavuuden ja älykkään integraation yhteen edistykselliseen ratkaisuun.

Prima Powerin uusi Giga Laser Next -3D-laserleikkauskone on voittanut Best Award 2025 -palkinnon ohutlevyn, putkien ja profiilien työstön kategoriassa.

Markkinointijohtaja ja robotiikkayksikön päällikkö Enrico Garino kommentoi: ”Meille on suuri kunnia vastaanottaa tämä arvostettu palkinto. Prima Powerilla on vuosikymmenten kokemus 3D-laserteknologiasta, jonka kanssa olemmekin jatkuvasti koetelleet mahdollisuuksien rajoja. Giga Laser Next on hyvä esimerkki Evolve by integration ‑strategiastamme: se yhdistää monta toimintoa, älykkään automaation ja kompaktin muotoilun yhteen suorituskykyiseen koneeseen. Saamamme palkinto on osoitus koneen teknisestä erinomaisuudesta, mutta se myös kuvastaa pitkäaikaista visiotamme integroiduista, joustavista tuotantojärjestelmistä.”

3D-laserkoneiden tuotepäällikkö Emanuele Musso lisää: ”Giga Laser Next on enemmän kuin vain uusi tuote: se on mullistava kone, joka aloittaa uuden aikakauden 3D-lasertyöstön saralla. Neljä synkronoitua, samaa kappaletta yhtä aikaa työstävää leikkuupäätä takaavat ennenkuulumattoman tuottavuuden, kompaktiuden ja tehokkaan automaation. Uskomme koneen mullistavan asiakkaiden odotukset, mikä johtaa rohkeaan innovointiin ja konkreettiseen kilpailuetuun.

Jaa tämä artikkeli: 

Koneistus

Yksi pidin, monta sovellusta

Syyskuun alussa Seco toi tuotevalikoimaansa uudet vaihdettavat täyskovametalliset jyrsinpäät ja niihin sopivan pidinvalikoiman. Seco X-Head jyrsinjärjestelmä soveltuu erinomaisesti piensarjatuotantoon, jossa tarvitaan

Uusi timantti ohutlevytuotantoon

Oletteko miettineet, miten valmistaa tuotteitanne tehokkaammin ja taloudellisemmin? ”Suuri osa kaikista valmistettavista levykappaleista on suorakulmaisia. Taloudellisin tapa niiden valmistamiseen on lävistys-kulmaleikkuuyhdistelmä.

Sähköinen työstökiinnitys

OK-VISE Oy lanseeraa uuden sähköisen kiinnittimen toukokuussa. Kyseessä on modulaarinen tuoteperhe, joka ensi vaiheessa, on helpointa yhdistää yleiskäyttöiseen Multi-Rail tuoteperheeseen. Tuotteen

Yhteistyö on voimaa

Konepajojen ja työkalutoimittajien tiivis tiimipeli tehostaa tuotantoa Työstöterien ja muiden työkalujen myyjällä sekä niitä käyttävällä konepajayrityksellä on usein hyvä ja luottamuksellinen

Ympäristötyökaluja konepajoille

Ympäristövastuullisuudesta on tullut kilpailuetu konepajoille ja usein jopa edellytys liiketoiminnan jatkuvuudelle. Maaliskuussa 2022 päättyneessä Kiertotalousosaamista konepajoille -hankkeessa on kehitetty pienille ja

Heidenhain TNC7: CNC-ohjauksen tulevaisuus

EMO 2021 ‑tapahtumassa HEIDENHAIN aloitti uuden TNC7-ohjauksen myötä uuden luvun koneistuksessa. Tämä ohjaus tukee käyttäjää suunnittelusta valmiiseen kappaleeseen, yksittäiskappaleista sarjatuotantoon ja

Tehokasta viisteytystä

Viisteytysten koneistaminen on kenties yleisin vaihe metallin työstämisessä, sillä viisteitä tehdään käytännössä kaikkien työkappaleiden sisä- ja ulkoreunoihin. Viisteet ovat olennainen osa

Modulaarinen vesileikkuri mukautuu erilaisiin tarpeisiin

Vesileikkaus on monipuolinen ja ympäristöystävällinen menetelmä materiaalien työstämiseen. Uuden sukupolven tehokas ja helppokäyttöinen modulaarinen vesileikkuri on helposti sovitettavissa erilaisiin tarpeisiin. Vesileikkauksessa

IoT vauhdittaa prosesseja

Kilpailu kovenee, laatuvaatimukset kiristyvät ja toimitusajat lyhenevät. Esineiden internet kuitenkin auttaa tekemään työt fiksummin. Ferrometal on ollut ensimmäisenä tuomassa teollisuusalalle uusia

Kalvaimia tuottavaan tehokäyttöön

Kalvaimet ovat tarkkojen reikien viimeistelyssä tuottavin vaihtoehto etenkin, kun kriteereinä on reikien toleranssien lisäksi esim. muoto- ja pinnanlaatu vaatimukset. Kalvain on

LUE UUSI NÄKÖISLEHTI

Prometalli 1/2026

Tilaa uutiskirje

Tilaa ilmainen uutiskirje,
jota alan asiantuntijat lukevat.

    Tilaa
    uutiskirje

    Tilaa ilmainen uutiskirje,
    jota alan asiantuntijat lukevat.