Metalli- ja konepajateollisuuden media

Huipputekniset suodantinyksiköt markkinoille

Ourex tuo markkinoille Vanterm plasma laser suodatinyksiköt. PL-sarja on suunniteltu erityisesti plasma-, laser- ja OXY‑leikkauksen aikana syntyvän pölyn sekä savun poistoon ja suodattamiseen. Pölyinen ilma saadaan poistettua suoraan leikkaustyöasemalta. Pölyinen ilma kulkee ensin Vanterm PL -sarjan suodatinyksikön esierotinkammioon, jossa kuumat ja suuret partikkelit erotetaan aerodynaamisesti. Sen jälkeen prosessoitava ilma suodatetaan paneelisuodattimien läpi. Puhdistettu ilma johdetaan ulos puhaltimen kautta. Puhdistettu ilma täyttää W3 sertifikaatin vaativan puhtausluokan. Paneelisuodatusteknologian (HEPA 14) laadun ansiosta PL-suodatinyksiköt erottavat erittäin hienojakoiset pölyhiukkaset 99,99%:n suodatusteholla.

”PL-sarjan W3 luokan sertifioidut suodatinyksiköt ja suodatinelementit 20 000:lla käyttötunnilla ovat osoittaneet toimivuutensa tuhansissa kohteissa ympäri maailmaa”, Ourexin teknisestä myynnistä vastaava Jarkko Rikala kertoo.

Tuotantotilojen ilmanpuhdistusratkaisut
Ourex lupaa ratkaista työympäristön ilmanpuhtauteen liittyvät haasteet ja auttaa asiakkaitaan löytämään tarpeisiin sopivat järjestelmät. Yritys toimii yli 30 vuoden kokemuksella ja on keskittynyt toiminnassaan pelkästään likaisen ilman suodatukseen ja poistoon. Isoa roolia näyttelee myös puhallinpuoli, jonka puitteissa Ourex tuo maahan erilaisia erikoispuhaltimia.

”Puhallintuotteitamme käytetään tyypillisesti, kun tarvitaan korkeaa paineenkorotusta, lämpötilankestoa tai ATEX-määräykset täyttävää puhallinta. Meiltä lähtee asiakkaille noin tuhat keskipakopuhallinta vuodessa”, Rikala kertoo.

Lisätietoja: www.ourex.fi

Jaa tämä artikkeli: 

Turvallisuus

Turvallinen työympäristö alkaa ilmasta

Teollisuuden työympäristössä työturvallisuus ja sisäilman laatu kytkeytyvät tiiviisti toisiinsa. Pöly, hitsaushuurut, kemikaalihöyryt, melu ja puutteellinen ilmanvaihto voivat heikentää sekä työntekijöiden terveyttä että työn sujuvuutta. Siksi työympäristön laatua on perusteltua tarkastella kokonaisuutena, jossa riskien tunnistaminen, tekniset ratkaisut ja jatkuva seuranta tukevat toisiaan.

Simuloi ennen kuin investoit

Teollisuuden vihreä siirtymä yhdistetään usein suuriin investointeihin ja kasvaviin kustannuksiin. Samalla yrityksiltä vaaditaan yhä parempaa kilpailukykyä ja tehokkuutta. Digitaaliset työkalut, kuten digitaaliset kaksoset, energiasimulointi ja dataohjattu optimointi, muuttavat kuitenkin asetelmaa: kestävyys ja kannattavuus voivat tukea toisiaan.

SFS:n tuore toimitusjohtaja: Suomen on noustava suunnannäyttäjäksi

Standardoinnin kansallisen keskusjärjestön SFS Suomen Standardien toimitusjohtaja Sami Kangasharju korostaa, että standardointi ei ole vain tekninen prosessi tai työkalu vaan keskeinen poliittisen vaikuttamisen väline. Suomen on otettava aktiivisempi ja strategisempi rooli standardoinnissa.

Vastuullinen konepaja on kilpailukykyinen

Vastuullisuusvaatimusten lisääntyminen on jo arkea konepajateollisuudessakin. Kansainvälisesti toimiva loppuasiakas vaatii vastuullisuutta myös alihankintaketjujensa jäseniltä. Vastuullisuus ei ole pelkkiä vaatimuksia tai sanahelinää,

Kojalla puhdas ilma on osa työturvallisuutta

Koja Oy kehittää ja valmistaa korkealaatuisia ja energiatehokkaita ilmankäsittelyratkaisuja sekä puhaltimia raskaan teollisuuden tarpeisiin. Tampereen toimipisteellä valmistetaan prosessipuhaltimia, energia-, metsä-, metalli-,

Tuotantohalli yrityksesi tarpeet huomioiden

Trutec Oy rakentaa teräsrunkoisia tuotantohalleja ja toimitilahalleja, liikuntatiloja sekä erilaisia julkisivuratkaisuja koko Suomen alueelle. Tarjoamme asiakkaillemme optimaalisen ja kunkin projektin erityisvaatimukset

Lue uusin näköislehti

Prometalli 3/2026
-Tekoäly tulee konepajalle
-Alihankinta 2026

Tilaa uutiskirje

Tilaa ilmainen uutiskirje,
jota alan asiantuntijat lukevat.

    Tilaa
    uutiskirje

    Tilaa ilmainen uutiskirje,
    jota alan asiantuntijat lukevat.