Metalli- ja konepajateollisuuden media

Automaattisella maalauslinjastolla alan paras pintakäsittelylaatu

Suomen johtava kaupunkikalustaja Lehtovuori Oy nosti pintakäsittelynsä laadun toimialan kärkeen Spraytec Oy:ltä hankkimansa huippuluokan automaattisen jauhemaalauslinjaston avulla. Linjasto oli osa uuden, korkeimmatkin kansainväliset laatukriteerit täyttävän tuotantolaitoksen rakentamis- ja kehittämiskokonaisuutta.

”Maalauslinjainvestointi nostaa pintakäsittelymme laadun selkeästi yli toimialallamme totutun laatutason”, Lehtovuori Oy:n toimitusjohtaja Eero Ojanen toteaa.

Uusi automaattinen maalauslinja noin viisinkertaisti Lehtovuoren maalauskapasiteetin. Maalauslinjan toimittanut Spraytec Oy on pintakäsittelyyn erikoistunut asiantuntijaorganisaatio, joka toimii pintakäsittelyä tekevien yritysten asiantuntijana maalausteknologiahankinnoissa.

”Haluamme, että kaupunki- ja ympäristökalusteemme ovat kestäviä, ja maalipinta on hyvin tärkeä tekijä tuotteiden kestävyydessä. Olemme testanneet maalauksen laatua ja päässeet tosi hyviin kestävyystuloksiin. Varmasti pystymme tuottamaan parasta pintalaatua alalla tällä hetkellä, ja olemme saaneet linjastosta selvää kilpailuetua pintakäsittelyn ja sen laadun suhteen. Kestävän pinnan ansiosta pystymme tarjoamaan tuotteillemme pitkät maalitakuut”, Lehtovuori Oy:n tuotantopäällikkö Ilari Ojanen kertoo.

Spraytec Oy

Joustava maalauslinja täyttää tuotannon ja asiakkaiden tarpeet

”Valitsimme Spraytecin power & free -kuljetusradalla varustetun maalauslinjaston, joka on erittäin joustava ja vaihteleviin tarpeisiimme sopiva”, Ilari Ojanen kertoo.

Tuotteet lastataan maalausvaunuihin power & free maalauslinjalla ja vaunulle annetaan yksilöllinen käsittelyohjelma. Prosessia ohjataan helppokäyttöisellä ohjaustaululla, jossa jokaiselle maalattavalle tuotteelle voidaan määrittää omat käsittelyohjelmat ja prosessiajat. Samalla ohjelmalla ohjataan monta peräkkäistä samanlaista tuotetta, ja prosessiajat ovat samat jokaiselle kappaleelle. Vakiointi takaa laadun.

”Nykyisin meidän ei enää tarvitse miettiä koko tuotantolinjan sopeuttamista maalauksen tarpeisiin, kuten aiemmin tehtiin. Maalaamme hyvin pitkälti pieniä sarjoja, joiden geometriat ja kappaleiden koot vaihtelevat paljonkin, ja värit vaihtuvat samalla. Maalattavat tuotteet vaihtuvat lähes joka viidennellä jaksolla, ja värinvaihtojakin on noin 5-6 joka päivä”, Ilari Ojanen kertoo.

Power & free -maalauslinjalla pystytään tekemään joustavasti myös kaksikerrosmaalauksia. Tuotteet ripustetaan vain kerran ja lastauspisteessä määritellään, halutaanko yksikerros- vai kaksikerrosmaalaus. Kaksikerrosmaalauksessa kappaleet tulevat ensimmäisen maalauksen jälkeen automaattisesti uudelleen maalauskaapille toiseen kertaan maalattavaksi.

”Olemme saaneet tosi paljon joustavuutta omaan asiakaspalvelukykyymme”, Ilari Ojanen, Lehtovuori Oy.

Spraytec Oy

Erittäin laadukas esikäsittely

Lehtovuorella oli aiemmin manuaalinen pulverimaalauslinjasto, jolla pystyttiin käytännössä maalaamaan noin 40 prosenttia tuotteista, joten alihankintaa käytettiin paljon maalauksessa. Linjalla oli yksikammioinen esikäsittely.

”Halusimme, että uuden linjaston esikäsittely on erittäin laadukas, ja päädyimmekin sitten seitsemänvaiheiseen esikäsittelyyn” Ilari Ojanen kertoo.

Kemiallinen esikäsittely huomioi esimerkiksi kuumavalssattujen, hitsattujen rakenteiden ja sinkittyjen kappaleiden esikäsittelyn erikseen. Sillä pystytään poistamaan hitsisaumojen kuonat ja valmistelemaan esimerkiksi kuumasinkitty pinta tulevia esikäsittelyvaiheita varten.

Lisätietoja:
spraytec.fi
lehtovuori.fi

Teksti: Jari Peltoranta

Jaa tämä artikkeli: 

Pintakäsittely

SEW-EURODRIVE OY luottaa Aqua Clean Oy:n pesulaitteisiin

SEW-EURODRIVE tunnetaan varsinkin vaihdemoottoreistaan. Nykyisin tuotevalikoima koostuu niiden lisäksi teollisuusvaihteista, taajuusmuuttajista, servokäytöistä ja hajautetusta käyttöautomaatiosta. Yhtiö tarjoaa myös laajasti palveluita, kuten

Pintakäsittely parantaa kappaleen kestävyyttä

Useissa tilanteissa eri metallikappaleet saattavat vaatia jonkinlaista pintakäsittelyä, jotta niihin saadaan lisää lujuutta ja käyttöikää. Pintakäsittely muokkaa kappaleen pinnan ominaisuuksia, mutta

Alansa huiput yhdistyivät

Nyt yksi vahva kumppani palveluksessasi Tikkurila on osa PPG:tä. Yhdessä asetamme alalle uudet standardit, ylitämme odotukset ja tarjoamme jatkossakin samoja korkealaatuisia

Kulutusta kestävät pinnoitteet

Kovakromaus on ylivoimainen pinnoite, kun tarvitaan pinnoite erittäin kovaan ja raskaaseen mekaaniseen kulutukseen. Vähän kevyemmän teollisuuden kulutuskestävyystarpeisiin sopii kemiallinen nikkelöinti, joka

Pintakäsittelyalalle helppokäyttöinen verkkokauppa

Pintakäsittelyalan asiantuntijaorganisaatio Spraytec on avannut verkkokaupan sivuilleen. Verkkokauppa sisältää suuren osan Spraytecin tuotevalikoimasta. ”Uusi verkkokauppamme on oikeastaan ensimmäinen kunnollinen verkkokauppa pintakäsittelyalalla.

Mukautuvaa tehokkuutta hiontaan

3M:n uusien Scotch-Brite XT Pro ja XC Pro Extra Cut -puhdistuslaikkojen verkkomateriaali on uudistettu entistä mukautuvammaksi ja laikan tukkeutumista vähentäväksi. Laikasta

Tarkka lastuamisnestesuihku tehostaa kierresorvausta

Ainutlaatuinen kierresorvausratkaisu terän ylä- ja alapuolisilla nestesuuttimilla Maaliskuun alusta markkinoille tulee Sandvik Coromantin CoroThread® 266 -kierresorvaustyökalu, jonka ylä- ja alapuoliset lastuamisnestesuuttimet

Pekotek Digital Twin – olosuhdejärjestelmä maalaamoille

Merkittävä ohutlevyrakenteiden valmistaja Suomen Levyprofiili Oy on investoinut syksyllä 2017 uuteen märkämaalauslinjastoon Joensuun tuotantolaitoksessaan. Kyseessä on aivan uudenlainen digitaaliratkaisuja sisältävä pintakäsittelylinjasto,